Міфопоетична премія – дайджест читаного (2010-2015 рр)

Я вже була письмово пообіцяла взяти блогове “шефство” над Міфопоетичною премією.  Бо мені потрібні додаткові стимули, аби а) частіше писати про фантастику/фентезі; б) більше читати англійською; в) мені просто подобаються тамтешні шортлисти художньо-літературних номінацій, більшість яких дотягує до планки “Загортайте усе!”. Тож я готова взяти на себе обітницю кожного місяця звітувати про прочитання якоїсь книжки з номінованих. Але спочатку треба швиденько, в кількох реченнях, згадати вже читане. Воно того варте.

Найпростіше йти у зворотньому напрямку, тому сьогодні йтиметься про книжки-пошукачки останніх років.

Шортлисти 2015 року провокують замріяне “Оу!”. Не те шоби: “А хто всі ці люди?” – але про лавреаток в обох (доросла та дитяча) категоріях я раніше не чула, та й взагалі – “особисто” знайома лише з трьома авторками на два списки. Зате в одному випадку я все ж читала те, про що йдеться, бо на премію гуртом претендувала бретонська трилогія Робін ЛаФіверс, перші два томи якої мені вже траплялися.

    

Йдеться про цікаве криптоісторичне фентезі із міфологічними мотивами та міцним історичним підґрунтям. Кінець 15 століття, Бретань ще незалежна, але недовго їй лишилося… У центрі оповіді – загадковий монастир, де в ім’я святого Мортейна послушниць виховують… найманими вбивцями. Звучить стрьомно, але – якщо не пристьобуватися – маємо непогане пригодницьке читво, яке ненав’язливо знайомить із історією, а ще є цілком профем. От тільки перша книжка мені сподобалася більше – вона рівніше й спокійніше написана (хоча одна з перших сцен змальовує спробу зґвалтування), бо там рівніша й спокійніша головна героїня – дівчина-селянка з проблемним бекграундом. У другому романі більш вигадливий сюжет, але також психічно нестабільна героїня-аристократка (причому не дуже переконливо прописана) і купа триггерів щодо домашнього насилля. Через все це читання – категорично недитяче, але старшим підліткам може бути цікавим – дівчатка з арбалетами/отрутами втягуються в політику і все закрути…

Серед номінантів 2014-го вже купа знайомих імен, але читала я тільки роман, що того переміг у дорослій категорії – “Голем та Джинн” Хелен Векер.

Про цю книжку варто було б розповісти окремо (і я ще не втратила на те надію). Тому дуже коротко, переповідаючи анотацію: Нью-Йорк, кінець 19 століття. У сирійському кварталі раптово випускають джина, а у єврейському – звикає до самостійного життя дівчина-голем, господар якої помер дорогою до Америки. Уже вдруге (після Пратчетта) дивуюся тому, як гарно лягає легенда про людей з глини на емансипаційну проблематику. А Векер ще тут за жіноче питання добряче зачепилася: Хаву ліпили як ідеальну жінку – але для конкретного чоловіка…

2013 рік – пропустила повністю.

2012 рік: тут багато вже потрапило у to-read-лист, але вже прочитала я лише Кетрін Валенте.

Девочка, которая объехала волшебную страну на самодельном корабле” – прикольний постмодерний переспів традиційного сюжету про Фейрі-ленд. Багато пригод, симпатична головна героїня (нечастий випадок – але мені вона здалася молодшою за заявлений середній шкільний вік), мішанина з міфологій, мораль, гарні ілюстрації – все як треба. Але, кажуть, похмуро – ну, може бути.

2011 рік: з номінантів я читала лише “Поднебесную” Гая Гевріела Кея, але це було круто.

Альтернативно історичний Ки Катай епохи Тан – місце не дуже спокійне. Варвари тиснуть, військові інтригують, з найближчими сусідами стосунки зіпсувалися (через війни таке трапляється). А тим часом син славетного генерала береться за дивну справу – ховати рештки загиблих у попередній війні, аби вгамувати їхніх привидів. І в подяку отримує небачений скарб, що стрімко змінює політичні розклади. “Піднебесна” – роман повільний та розлогий, там багато всякого – включно із хорошими героїнями. І, хоча у наступній книжці в циклі (я про неї писала) жіноча тема обговорюється вже прицільно, тут є Лі-Мей та Вей Сун, які мені дуже подобаються.

2010 рік знову для мене невдалий, але далі ще буде, я обіцяю 🙂

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s