Міфопоетична премія – дайджест читаного (2005 – 2009 рр)

У цьому випуску книжок буде більше, але про кожну, мабуть, коротше. Бо вже хочеться швидше покінчити із ретроспекцією.

Відмотуючи час назад, мушу констатувати: з 2009 роком в мене повний “дорослий” фейл. А от з дитячого списку знаю, вважай, половину.

Хоча з переможницею того року в мене категорично не склалося.

Про Graceling Кристін Кашор кажуть, що це вартісна книга. Але мій мозок, нормально сприйнявши концепцію таких особливих індивідуальних обдаровань, що серед них є й спричинення смерті, згодом зламався десь на третій главі. Не повірив він у героїню, шкода.

Із іншими книжками з шортлисту пішло краще.

House of Many Waysтретя книжка із “замкової” трилогії Діани Вінн Джонс не дуже схожа на попередні, але сподобалася більше, скажімо, за другу. Це якраз чудовий випадок змалювання _побутової_ магії – як частини нехай своєрідного, але повсякдення (навроді Робін МакКінлі, про яку я так багато торочу). Ну й героїня-книгоманка там прикольна.

Серед інший номінантів того року був Ніл Гейман, і це такий класичний-класичний Гейман _для дітей_.

Истории с кладбищем” дуже складно знайти відповідний стосик у каталозі. Формально це більдунгсроман, ну й що, що хлопчина зростає на цвинтарі серед привидів та з вампіром-гувернером. Неформально – постмодерновий пазл з алюзій, пародія на вікторіанську та неовікторіанську готику, конспірологічний детектив для середнього шкільного віку… Та багато чого насправді. Цікаво, але якось… Аж надто вишукано – вдивляння в гвинтики та коліщатка “Як жеж це зроблено?” захоплює більше, аніж сюжет.

Йдемо далі.

2008-й. З дорослою премією знову прольот, з дитячою веселіше. Того року її забрала мама Джо за всього Гаррі Поттера. Можна я нічого не буду писати про ГП? 🙂

Але також гуртом була номінована Голлі Блек за “казкову” трилогію.

Це таке абсолютно підліткове урбан-фентезі про ельфів-фейрі. Хай скул, стандартні проблеми, правильно прописана соціалка, шкільна романтика – оце от усе. Перше й третя книжка мені були ніяк, а от друга сподобалася більше. Але про це трохи згодом.

2007-й.

Нарешті щось замайоріло у дорослому переліку.

Люблю. Сюзанну Кларк я просто люблю, і збірка оповідань з того ж світу, що й Стрендж з Норелом, не є виключенням. Оповідання різні, нерівноцінні, але варті уваги. А “остен-стайл” “Місіс Мабб” – прекрасна, як літній світанок.

З 2006 роком все теж незлецьки, бо премію того року отримали “Сини Анансі“.

Теж люблю майже ірраціонально, бо як таке не любити, якщо зростала на збірці казок Африки та Океанії. Вуду, музика та проблеми зайвої ваги додаються за смаком.

А також у шортлист потрапила Маргарет Етвуд із феміністським переспівом Одіссеї.

Коротке, постмодерне, зле, переконливе. Якось так.

А в дитячому шорлисті є Valiantякраз ота друга книжка з трилогії Блек, яка мені сподобалася.

Узагалі-то всі книжки з цього циклу з соціалкою та моралькою. Але у цій досить ненав’язливо та цілком переконливо розповідається про проблеми дітей-безхатьків та їхню вразливість. Зокрема дуже докладно проговорюються механізми поширення наркоманії та її наслідків – на прикладі магічного зілля, зрозуміло.

Іііі, 2005-й.

У дорослій номінації того року перемогли мої няшечки (любила їх до того, як це стало модним).

Джонатан Стрендж та містер Норрелл” – найкращий фантастично-фентезійний оммаж літературі 19 століття з тих, що мені траплялися. Навіть  не знаю, що ще сказати. Найближчі сюжетно-стилістичні конкуренти (навроді Наомі Новік з її драконячою авіацією) нервово рюмсають в куточку.

А у дитячому короткому списку тоді з’являлося “Море тролей“.

Хороше таке дитяче історичне фентезі на британсько-скандинавському матеріалі. У міру жорстке, сюжетно цікаве, знову ж таки – із моральними дилемами, складними й незрозумілими (вітаннячко концепції Іншого) вікінгами та абсолютно дикими піктами. Про піктів було мало, я трохи розчарувалася.

Фуф, якщо нічого не трапиться – завтра продовжу.

One thought on “Міфопоетична премія – дайджест читаного (2005 – 2009 рр)

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s