Топ-100 жіночих Ф&Ф від Bookriot: Прогрес читання 35/100

Оскільки я публічно заприсяглася вичитати ще й відомий список Ніккі Стіл, то треба створити й сторінку для звітів. Цього разу прогрес читання позначатиму коротким резюме до кожної книжки: чим таким вона вирізняється, щоб її можна було б включити в умовний “Зал слави”. Але вже наперед можу сказати: з того, що встигла прочитати, мені подобається не все. Але наскільки можу оцінити – усі знайомі книжки щонайменш цікаві.

Оригінал списку взято звідси.

(Книжки ранжовані за абеткою, у випадку циклів вказаний лише перший том)

1. Alanna: The First Adventure by Tamora Pierce (читала російською)

Що такого: Оптимістична пригодницька повість для підлітків про дівчинку, яка помінялася місцями з братом-близнюком  та гайнула до столиці вчитися на лицаря. Саме так, без фемінітивів – дівча прикидається хлопцем і виходить у неї непогано. Своєрідний емпауермент, звісно, але його там – хоч ложкою їж.

2. The Alchemy of Stone by Ekaterina Sedia

3. Among Others by Jo Walton (читала англійською)

Що такого: Тут є чудова героїня-підліток, чарівна атмосфера зіткнення повсякденного та надзвичайного та багато ностальгії за часами формування Фендому (мій пост про книжку).

4. Ancillary Justice by Ann Leckie (читала російською та частково англійською першу книжку)

Що такого: Історія виживання позбавленого “тіла” штучного інтелекту, що керувала космічним кораблем, цікава сама по собі. Але, так, саме “керувалА” – в агендерному суспільстві з незвичними для нас соціальними практиками.

5. Ancient, Ancient by Kiini Ibura Salaam

6. The Antelope Wife by Louise Erdrich

7. Arrows of the Queen by Mercedes Lackey (читала російською)

Що такого: миле підліткове фентезі (я б сказала, молодшо-підліткове, не янґ-адалт, але є там декілька сцен…) про дорослішання Обраної, чарівну школу, все, як в кращих домах. Але жваве, симпатичне і з доволі несподіваними і чітко сформульованими профеміністичними елементами.

8. Ash by Malinda Lo (читала англійською)

Що такого: короткий підлітковий роман – дитя щасливого шлюбу між казкою про Попелюшку та британських легенд. Попелюшка тут як попелюшка, але замість хрещеної феї – загадковий красень, а фігура принца поділена надвоє – на, власне, принца та головну королівську мисливицю. Сумніваюся, що американська авторка дивилася “Три горішки“, але спільне щось є (мій пост про книжку).

9. Assassin’s Apprentice by Robin Hobb (читала українською)

Що такого: перший том першої трилогії довгого циклу розповідає про хлопчину – бастарда з королівської родини, якому знайшли корисне для сім’ї заняття – вивчили на асасина. Попри моє занепокоєння – історія по-своєму майже добра і дуже колоритна (мій пост про книжку).

10. The Pyramid Waltz by Barbara Wright

11. Biting the Sun by Tanith Lee

12. The Blazing World by Margaret Cavendish

13. The Bloody Chamber by Angela Carter (читала російською)

Що такого: Це вже класика переказу казок – з про-жіночих позицій. Багато варіацій на тему “Усе було не так, як вам здавалося” росте з версій Анджели Картер.

14. Boneshaker by Cherie Priest

15. Brown Girl in the Ring by Nalo Hopkinson

16. Cast in Shadow by Michelle Sagara

17. China Mountain Zhang by Maureen F. McHugh

18. Chorus of Mushrooms by Hiromi Goto

19. Cinder by Marissa Meyer (читала російською дві перші книжки)

Що такого: Ретелінг стандартних казкових сюжетів дуже прикрашає кіберпанковий сетинг з анімешним присмаком. А ще в цьому циклі прикольні героїні.

20. The Crystal Cave by Mary Stewart (читала російською перші дві книжки)

Що такого: Людяна та захоплива версія Артуріани з мінімальною магією і спробами історично замотивувати події. А ще – Мерліном у головній ролі.

21. The Darkangel by Meredith Ann Pierce

22. Daughter of Smoke & Bone by Laini Taylor (читала російською першу книжку)

Що такого: Епічна історія протистояння гордовитих янголів та справді химерних створінь в іншому світі починається із розповіді про синьоволосу дівчину, що вчиться живопису в Празі. Дуже колоритно, але, на мій смак, не дуже цікаво.

23. Daughter of the Blood by Anne Bishop

24. Daughter of the Forest by Juliet Marillier

25. Dead Until Dark by Charlaine Harris (читала російською 9 книжок)

Що такого: Першоджерело культового серіалу True Blood – абсолютно мерісьюшне та місцями нагадує любовні романи в найгіршому прояві, але в нього є свій шарм і, як не дивно, іронія, що поволі набирає відверто саркастичних обертів. А, ну це про телепатку, на яку западають легалізовані вампіри, якщо хтось не в курсі.

26. Deathless by Catherynne M. Valente (читала англійською)

Що такого: незвичайний і яскравий переказ російських народних казок про Мар’ю Морівну та Кощія Безсмертного в декораціях Петрограда-Ленінграда, де стверджується радянська влада, та готично-фантастичних пейзажів острова Буян. Дуже поетичний текст про колообіг сезонів, сюжетів, бажань, ідей, болю і смерті, а ще про, простибогине, заморочені рольові ігри в шлюбі (пост про книжку).

27. The Devil’s Arithmetic by Jane Yolen

28. The Dispossessed by Ursula K. Le Guin

29. Doomsday Book by Connie Willis (читала російською, перечитуватиму українською)

Що такого: Моя ідеальна книжка про подорож у часі – тут і героїня професійно ставиться до своїх обов’язків, і історія трагічно-апокаліптична, бо Ківрін випадково заносить у ненайкращі миті Середньовіччя.

30. Dragon Sword and Wind Child by Noriko Ogiwara

31. Dragonflight by Anne McCaffrey

32. An Ember in the Ashes by Sabaa Tahir

33. The Etched City by K.J. Bishop

34. The Female Man by Joanna Russ

35. Flesh and Spirit by Carol Berg

36. The Forgotten Beasts of Eld by Patricia A. McKillip

37. Frankenstein by Mary Shelley (читала російською)

Що такого: Абсолютна класика наукової фантастики освіжає легенду про Протемея під логіку Промислового перевороту, а заразом – дає відмашку етичним проблемам створення штучного інтелекту.

38. The Ghost Bride by Yangsze Choo (читала англійською)

Що такого: Малазійське урбан-фентезі про буддистське потойбіччя – це свіжо й приємно (мій пост про книжку)

39. Graceling by Kristin Cashore

40. The Handmaid’s Tale by Margaret Atwood (читала російською та українською)

Що такого: Знакова феміністська антиутопія розповідає про світ, де протестантські цінності набули нового значення.

41. Harry Potter and the Sorcerer’s Stone by J.K. Rowling (читала трьома мовами)

Що такого: Ну, тут як завжди – історія про Хлопчика, що вижив, приваблює ще й тим, як виразно дорослішає світ навколо головного героя – і разом з читачами, звісно.

42. The Hearing Trumpet by Leonora Carrington

43. Her Smoke Rose Up Forever by James Tiptree Jr.

44. Hild by Nicola Griffith

45. His Majesty’s Dragon by Naomi Novik (читала російською першу книжку)

Що такого: А хочете почитати фентезі про Наполеонівські війни? З драконячою авіацією? Воно, не сказати, що дуже класне, але за втіленням ідеї цікаво спостерігати.

46. The House of the Spirits by Isabel Allende (читала російською)

Що такого: Улюблений латиноамериканцями прийом “Покажемо, як змінюються епохи на прикладі однієї сім’ї” Ісабель Альєнде реалізовує прекрасно. Але фірмовий магічний реалізм тут доволі лайт.

47. The House on the Lagoon by Rosario Ferré (читала російською)

Що такого: латиноамериканська родинна сага по-багатому – три покоління, багато нещасть, політичні коливання на тлі часто цікавіші за переливи отих нещасть. Натяків на магічний реалізм настільки мало, що досі дивно, чому книжка потрапила в цей список.

48. Howl’s Moving Castle by Diana Wynne Jones (читала українською перші дві книжки, англійською – третю)

Що такого: Неймовірно чарівлива казка на будь-який вік про дівчину з комплексом старшої сестри, самозакоханого чарівника та вогняного демона. Ну й всілякі негаразди також.

49. The Hunger Games by Suzanne Collins (читала першу книжку англійською)

Що такого: Уже класика своєї вагової категорії серед інших підліткових антиутопій приємно вирізняється адекватною ситуації та вихованню головною героїнею. За Кетніс хочеться вболівати.

50. Ink by Sabrina Vourvoulias

51. Inkheart by Cornelia Funke (читала українською першу книжку)

Що такого: симпатичне пригодницьке дитяче читання про спритну хоробру дівчинку (яка лише під кінець першого роману вислизає зі схеми “діви-в-біді”). А от етичне начиння не таке вже й дитяче, адже йдеться тут про відповідальність авторів і перед творами, і перед читачами (мій пост про книжку).

52. The Island of Eternal Love by Daína Chaviano

53. Jonathan Strange and Mr. Norrell by Susanna Clarke (читала російською)

Що такого: А це у нас знову війни початку 19 століття з магією. Сюзанна Кларк створила дивовижно несуперечливий світ, в якому магія давно перетворилася на книжне мистецтво, її вивчають, але не практикує ніхто. Окрім двох чарівників – ученого та стихійного таланту. Хоча ні, є й інші, але вони не люди. “Стренж і Норрелл” неймовірно крутий текст на всіх рівнях: від концепції до дрібничок виконання.

54. Karen Memory by Elizabeth Bear

55. The Killing Moon by N.K. Jemisin

56. Kushiel’s Dart by Jacqueline Carey

57. Luck in the Shadows by Lynn Flewelling

58. Magic for Beginners by Kelly Link (читала англійською)

Що такого: Збірка дуже weird оповідань від знаної майстрині жанру. Деякі з них непозбувно прекрасні, деякі лишають по собі стійке відчуття “Еееее?”, але майже всі – тією чи іншою мірою гнітючі.

59. The Mirror Empire by Kameron Hurley

60. The Mists of Avalon by Marion Zimmer Bradley

61. Moving the Mountain by Charlotte Perkins Gilman

62. Mr. Fox by Helen Oyeyemi

63. My Christina & Other Stories by Mercè Rodoreda

64. My Soul to Keep by Tananarive Due

65. Native Tongue by Suzette Haden Elgin

66. The Night Circus by Erin Morgenstern (читала українською)

Що такого: Двійко чарівників розважаються багатолітніми магічними дуелями своїх учнів, але якоїсь миті щось пішло трішки не так. Можливо тієї, коли ареною для змагання став пересувний цирк із найвигадливішими атракціонами. Романтична історія, невиразність характерів в якій (майже) компенсується шаленою вірою в реальність дива (мій пост про книжку).

67. Parable of the Sower by Octavia Butler

68. The Particular Sadness of Lemon Cake by Aimee Bender

69. The Queen of the Tearling by Erika Johansen

70. The Raven Boys by Maggie Stiefvater

71. The Red by Linda Nagata

72. Redemption in Indigo by Karen Lord

73. Rosemary and Rue by Seanan McGuire (читала російською першу книжку, англійською – наступні скільки їх є – а їх багато, trust me! – та ще оберемок дотичних оповідань)

Що такого: Це мій улюблений урбан-фентезі цикл, мені важко бути об’єктивною (хоча, спробую: дев’ятий том мене розчарував, але десятий читатиму точно). Шонін МакГвайр повільно і деталізовано розгортає історію запеклих магічних чвар фей-феодалів у сучасному Сан-Франциско. І найважче в цій ситуації приходиться головній героїні – жінці-підмінку з дуже дивними обдаруваннями.

74. Salt Fish Girl by Larissa Lai

75. The Second Mango by Shira Glassman

76. Shards of Honor by Lois McMaster Bujold (читала російською і трохи англійською весь цикл, окрім кількох повістей)

Що такого: Це перша книжка “Бараярської саги“. Я навіть не знаю, що ще тут сказати, бо дуже люблю цей світ та його мешканців. Але, окей, спробую: “Скалки честі” – це дуже симпатичний пригодницький роман в космічних декораціях про те, як мусять навчитися взаємодіяти вороги, коли від того залежить їхнє виживання. У ролі ворогів: аристократ та кадровий військовий з мілітаристської планети скаженого патріархату і жінка-командирка дослідницького корабля з технологічно просунутої планети, де обмежені ресурси та майже необмежене рівноправ’я.

77. Shikasta by Doris Lessing

78. The Snow Queen by Joan D. Vinge

79. Slave to Sensation by Nalini Singh (читала англійською)

Що такого: стотисячна історія про Неї-Всю-Таку-Холодну та Гарячого Перевертня, який розтопить її серце та інші ніжні місця. Від інших подібних книжок вирізняється легеньким ухилом у фантастику, а не фентезі (але такий собі ухил вийшов) та цікавішою за середню героїню. Саша Дункан – “бездушна телепатка” (тм), яка здатна відчувати. І от там, де авторка колупається в емоціях людини, щиро впевненої в неухильному розпаді власної особистості – отам було справді захопливо.

80. So Far from God by Ana Castillo

81. Sorcerer to the Crown by Zen Cho (читала англійською)

Що такого: світ альтернативної Британії з магією, фейрі, зарозумілими чарівниками та обдарованою панянкою, яка просто хоче вдало вийти заміж. А що обдарована вона магічно, то виходить у неї епічно і весело (пост про книжку).

82. Soulless by Gail Carriger

83. The Sparrow by Mary Doria Russell

84. The Speed of Dark by Elizabeth Moon

85. Spirits of the Ordinary by Kathleen Alcala

86. Station Eleven by Emily St. John Mandel (читала англійською)

Що такого: пандемія грипу знищила старий світ, а на його руїнах постав новий (хоча ще не чудесний), яким блукає мандрівна трупа музикантів та акторів, що грають Бетховена та Шекспіра. Емілі Сент-Джон Мандел написала ностальгійну і доволі людяну (як на задані умови) постапокаліптику, що на диво далека від стандартного для жанру виживальницького пафосу (мій пост про книжку).

87. A Stranger in Olondria by Sofia Samatar

88. Sunshine by Robin McKinley (читала російською)

Що такого: N-тисячний роман про дівчину з непересічним магічним обдаруванням та вампірів. Між іншими вирізняється постапокаліптичною атмосферою, дарк-стилістикою, приземленістю та невлобною еротичністю. Ну й прикольною героїнею-пекаркою, звісно.

89. Swamplandia! by Karen Russell

90. Swordspoint by Ellen Kushner

91. The Thief by Megan Whalen Turner

92. Valor’s Choice by Tanya Huff

93. War for the Oaks by Emma Bull

94. We Have Always Lived in the Castle by Shirley Jackson (слухала англійською)

Що такого: абсолютна класика герметичної неоготики розповідає відразливо-чарівливу історію про затишну нормальність ненормальності, принципи побудови карткових будиночків на повен зріст та ефективний й ефектний спосіб створити відьму, а потім з насолодою боятися її всім селом. Дивна книжка, але в своїй мізантропії вона переконливо поетична.

95. Who Fears Death by Nnedi Okorafor

96. Wicked As They Come by Delilah S. Dawson

97. Woman on the Edge of Time by Marge Piercy

98. The Woman Who Thought She Was a Planet and Other Stories by Vandana Singh

99. The Wrath and the Dawn by Renée Ahdieh (читала російською)

Що такого: Обіцяли “Тисячу і одну ніч” з емпауерментом, а на виході маємо нервово-заплутаний янґ-адалт з доволі стрьомним романтичним зарядом. Але домусульманський Близький Схід тут цікаво змальований.

100. A Wrinkle in Time by Madeleine L’Engle (читала російською)

Що такого: Культова американська дитяча класика, яка зараз читається вже доста дивно. Це доволі нью-ейджеве за настроєм фентезі, яке чомусь прикидається космічною фантастикою. Зате там головна героїня – дуже рішуча дівчинка, нині таких багато, а за тих часів Мег була чи не єдиною тополею в полі.

Залишити коментар