Гості з книжки. “Чорнильне серце”

Існують такі книжки, що посідають почесне місце у списках до прочитання. Зветься воно: “Що пізніше, то краще, бо шож інакше залишиться?”. У випадку з моїм “міфопоетичним” мега-викликом такою книжкою було “Чорнильне серце” Корнелії Функе. Бо якщо я її прочитаю – з перекладених українською та ще не прочитаних номінантів лишиться одненьке мишеня Десперо. Власне, уже лишилося. І йому самотньо.

dscn1228
Героїня іншої книжки перелякано видивляється: кого ще можна з цієї очікувати?

Свою номінацію на дитячу версію премії “Чорнильне серце” отримало фактично одразу після публікації – у 2004 році. Не виграло, але на популярності це жодним чином не відбилося. Ні, я знала, що серед моїх знайомих багато хто читав цю книжку, але під 290 тисяч читачів на ГудРідз – для перекладеної книжки це дуже багато. Така всенародна любов часто трохи лякає. Мене, до речі, злякала дуже переконливо, але про це трохи згодом.

Тож одна з найвідоміших (оголошую хвилинку епічних узагальнень, аякже) молодшо-підліткових книжок першого десятиліття нинішнього сторіччя має всі складові потенційного бестселера та джерела фанатського культу: симпатичну 12-річну головну героїню, яскравих другорядних героїв, няшне звірятко, карколомні пригоди та прекрасну в своїй абсолютності фіксацію на книжках.

Школярка Меґі живе доволі звичним життям. Щоправда, вона втратила матір в малому віці, а ще вони з батьком – “книжковим лікарем” – підозріло багато переїжджають. Але ж хто знав, хто знав… Спраглі читачі знали – “просто так” в подібних книжках не буває. Тож і Меґі протягом кількох днів довелося познайомитися із злодійкуватим вогнедувом та його рогатою куницею; рушити з батьком до Італії; зустрітися з незнаною родичкою, яка згодом допоможе дівчинці в головному: виявляється, батька треба рятувати. Бо він має неабиякий талант – вичитувати речі з книжок. І добре, якби лише речі. Адже, виявляється, казковим Темним Володарям на пів-ставки і в нашому світі непогано ведеться.

Чорнильне серце” – це чудова книжка для середнього шкільного віку, з якою в дорослої-мене спочатку стосунки категорично не складалися. Круговерть пригод? Але ж нащо їм настільки старанно намотувати натуральні сюжетні кола. Яскраві до мерехтіння в очах персонажі? Але чому справді жива та опукла, з виразним характером, серед них лише одна героїня, причому не головна. (О, тітонька Елінор – навіжена бібліоманка, “оптимістка” Едд-Толлет-стайл, неповоротка крутійка та моя героїня!) Стрункі лави перешкод? А внутрішніх конфліктів та додачу до зовнішніх виписати не пробували?

Це доволі незручне відчуття: червоніти та сором’язливо відводити погляд від направду дуже милої книжки, яка подобається багатьом людям. А от не дзенькало, не дзенькало, аж нарешті – ось, ось воно. Щастя прийшло майже в середині грубезного томиська. Саме тоді, коли вперше увиразнився серйозний етичний конфлікт – відповідальність авторів за те, що вони творять.

– Припини! Це тобі не книжка, яку ти пишеш! – різко урвав його Мо. – Може, придумати такого типа, як Каприкорн, і приємно, але повір мені: зітнутися з ним у житті – приємність не велика.

От з цього моменту пригоди героїв (для мене) набули більшої виразності, а методи вирішення проблем почали викликати щось дуже схоже на щиру симпатію. Тим більше, під кінець темп оповіді вирівнюється, а контрасти стають переконливішими. Зрештою, у фіналі всім так шикарно прилітає “кармою”, що можна лише аплодувати. І навіть якщо абстрагуватися від сюжету з його жанровими та віковими обмеженням, нам всім лишається цікава історія про книжки, тексти, пріоритети та цінності. І це вже не кажучи про чудову ілюстрацію до принципу: “Хочеш, як у казці – а ти спробуй!”.

PS: видання від Тези чудове, але до редагування і коректури є оберемок питань. Наприклад, було б незле, якби назви англомовних книжок, що їх читає Меґі, перекладалися з оригіналу, а не з німецьких варіацій на тему.


Лайкнути пост гривнею на нові книжки можна за посиланням

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s