Play a little game. “Варта у Грі”

Останнім часом (а це з півроку, якщо замислитися) у мене з’явилася трохи дивна звичка – я із задоволеним вуркотінням перечитую свій старий пост. І не тому, що маю напади замилування власними текстами – ні, він виявився приємно пророчим. Ідеться про перелік книжкових мрій – і все більше пунктів з нього уже позначені “checked”. А отепер настав час викреслити ще один: до Арсеналу вийшло/виходить кілька книжок, що вписуються в межі завдання “Мені, будь ласочка, чесне урбан-фентезі на українському матеріалі”. Починаємо зі Львова – а звідки ж іще.

DSCN5440

Як завше в таких випадках, світ – складніший, ніж може здатися. От і у Львові поміж туристами та звичайними місцевими шастають, живуть і іноді вбивають одне одного чаклуни, відьми й алхіміки. Вони – як завше в таких випадках – поділяються на світлих і темних. Різниця між ними на позір невелика (від звичайних людей вони відрізняються значно більше, ніж між собою), але то поки не почалася Гра. Великі перегони, в яких бере пасіонарна чаклунська молодь (пасіонарність не-молоді у більшості випадків наближається до рівня зів’ялого цукіні). Завдання: позначити Мітки, що рендомно проявляються у місті-арені кров’ю чергової Жертви (2 шт. – по одній від кожної фракції). Приз: сто років головування у Центральноєвропейському Конгломераті. Арена: Львів. Учасники: та всі, кому небайдуже. Варті Тарновецький спочатку було байдуже, але те, що світлі вбили, а не злегка поранили, як годиться, уже першу жертву з боку темних, кардинально змінив настрій дівчини. А, можливо, іще радикальніше його змінив новий загадковий знайомий – чех Златан, який забагато знає і про правила Гри, і про її обмеження, і навіть про те, що Варта стане однією з наступних жертв. Гра почалася. І лишитися осторонь у героїв не вийшло.

Про Львів (тобто про “урбан”): божебоже, я дочекалася! Я дочекалася правдешнього урбан-фентезі по-українськи! Загалом книжки з цього піджанру поділяються на три базові групи: урбан-фентезі, де місто є декорацією, і від його заміни нічого не міняється; урбан-фентезі, чітко прив’язане до локації; урбан-фентезі, де місто є настільки значущим елементом тексту, що дія не могла відбутися деінде. Більшість урбан-фентезійних текстів, що мені трапляються, належать до першої групи. Найяскравіший приклад третьої з того, що одразу згадується, – “Небудь-де” Ніла Ґеймана. А “Варта у Грі” молодої української письменниці Наталії Матолінець – це чесна друга група. Гра могла відбутися у будь-якому центральноєвропейському місті, тож чому б не у Львові. А Львова тут багато і він до приємного не фасадний. Ні, Львів “Варти” – це місто, в якому живуть, працюють, влаштовують дуелі під Цитаделлю, а щоби знайти чергову Мітку пхаються на, простиБогине, Підголоско. Підголоско! /перепрошую, це особисте/. Ну, але непарадною “львівськістю” текст аж пашить. Що ми з ним подружимося, стало остаточно зрозуміло приблизно на цьому моменті:

– Вхід у ванну через балкон, – нагадала Аллі й вказала на пошарпані білі двері.

Про Гру (тобто про фентезі): якщо говорити про сюжетно-антуражні особливості “Варти у Грі” – то це трохи не моя чашка чаю, адже це типовий пригодницький квестовий екшен у фентезійних декораціях. Дві команди, які мають виконати завдання за доволі обмежений проміжок часу, ставки ростуть, нерви здають, всі метушаться, чинять фігню, зраджують, втікають, бігають, як навіжені – бо інакше ніяк. З одного боку, від аж такого двіжу трохи паморочиться в голові. З іншого боку, “Варта” – це типовий page-turner, тут сама структура тексту передбачає, що читати книжку треба бігцем, відслідковуючи пригоди персонажів. Пригоди, до речі, незлецькі і той самий двіж непогано замотивований. Так, “Варті у Грі” трохи не вистачає масштабу та прозорості правил Гри світобудови. Але вже з того, що можна побачити у першій книжці (другу не те, щоби прямо анонсували, але на її появу прозоро натякнули) вимальовується цікавий трійчастий світ: три галузі магічних талантів (особливості кожної з яких добре пояснюються), три сили – темні, світлі та судді, які не поспішають бути повноцінною третьої стороною та дотримуватися нейтралітету. /А от бажання тут тільки одне, нечесно виходить/. Цей світ вирує, живе своїм бурхливим політичним життям (політики можна було б додати більше, про політику я люблю), вибудовуються і руйнуються тимчасові чи постійні альянси, перекидуються місточки між ворогами, руйнуються зв’язки між вчорашніми друзями – захопливе видовище. От якби ще увиразнити, як саме магічний світ взаємодіє з людським (майже нє, але деякі маги мають “людську” роботу, наприклад) – і взагалі б чудово було. Але якщо дійсно з’явиться друга книжка – то можна й зачекати на деякі пояснення. Особливо, якщо там ще й не настільки динамічний сюжет буде, бо цей вперто крутиться навколо двох центральних героїв, попри те, що це ніби-то квест-кооперативка і персонажів тут багато.

Про Варту (тобто про героїв): ой багато! Надлишок персонажів другого-третього плану тут ого який, він піднімає і без того міцний сюжетний градус, провокуючи певне читацьке похмілля “Хто ці всі люди і як їх розрізнити?”. Ні, під кінець роману три чверті героїв я вже розрізняла майже впевнено, але якщо поголів’я тутешніх статистів скоротити удвічі-втричі – текст би нічого не втратив. Ну, добре, якщо вдивлятися то це буде історія двох персонажів. А якщо вдивлятися прискіпливо – то лише однієї героїні. Самої Варти – і це чудово. Бо Златан – це типовий янг-адалтовий “загадковий іронічний незнайомець”, який свою сюжетну роль відіграє чітко й передбачувано, але самий сюжет дозволяє герою вийти за межі шаблону лише під кінець книжки. І тим цікавіше подивитися на Златана в гіпотетичному продовженні, бо оці “загадкові та іронічні” вже років п’ятнадцять, як герої не мого роману… Ну, але і роман не про нього.

Натомість за Вартою спостерігати цікаво (якби не отой page-turner-ефект, то й цікавіше, ніж за сюжетом). Варта Тарновецька – “дуже нехороша темна”, обдарована чаклунка, гарна подруга, надійна помічниця і симпатична дівчина з прикольним почуття гумору та прекрасного. Від середньостатистичної янг-адалтової Обраної Варту (хоча – спойлерспойлер – вона все одне обрана) відрізняє вік – тут більшості героїв за двадцять і добре за двадцять – адекватність і чітке розуміння, хто вона, яка вона і що має робити в ситуації, коли орієнтири пливуть, а межі заповзято самостираються

– Тобі ніколи не хотілося жити в іншому часі? (…)

– Щоб ходити в корсеті і не мати ніяких прав? Ні, дякую, – Варта розсміялась, і звук лунко розбігся залою.

Тут взагалі цікаво виходить. Серія “Час фентезі” відверто підліткова. “Варта у Грі” – не відверто підлітковий текст, це якраз верхня планка янг-адалту, молодіжної літератури – тобто на аудиторію 17-20. Причому сюжетна структура і жанрові шаблони тут також цілком янг-адалтові навіть з урахуванням того, що герої старші за середньостатистичних насельників подібних текстів. “Старшість” ця доволі умовна: от видно, що персонажі не школярі, але миготлива біганина сюжету не дає нормально роздивитися, яким є їхнє нормальне життя поза Грою, а в таких умовах 25 чи 15 – уже не критично важливо. Але при всьому цьому “Варта у Грі” – це деякою мірою ще й роман виховання. Виховання уже дорослої та сформованої людини, навколо якої сови виявилися не зовсім тим, чим здавалися. Одна з наскрізних ідей роману (про це і сама авторка на комікконівській презентації згадувала неодноразово) – відносність розподілу на темних та світлих “взагалі” та важливість балансу світла та темряві всередині кожної конкретної людини. Так і є. Але з усім цим “Варта” виявилася романом про перемогу добра над злом, абсолютно правильного (невигідного і політичного заморочливого) над несправедливістю та випадковою вадою у світоустрої. Отакого від історії про “дуже нехорошу” темну чаклунку я не чекала. Варто, ти молодчина, віджигай далі!

 


Я вдячна видавництву АССА, яке надало мені можливість прочитати цю книжку для огляду.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s