Парад богинь. “Жінки з легенд і міфів”

Останніми роками мені дуже полюбилися видання, навроді “Дівчат-бунтарок” чи “Це зробила вона” – напів енциклопедії, напів артальбоми, присвячені видатному жіноцтву. Але головна фіча таких книжок є водночас і їхнім маленьким багом – вони беруть розмаїттям. Прагнення показати якнайбільше видатних жінок, які досягли успіху в найдивовижніших сферах, – це дуже круто. Але бува хочеться взяти в руки щось концентрованіше, щось, що грає за певнішими правилами і не вимагає обирати тільки одну-дві найкрутіші постаті в своїй сфері. І поки я чекаю на  окремі книжки про письменниць чи художниць (усе ще йдеться про гарнюні дитячі видання, Неймовірні” я прочитала!), видавництво Віват українізувало минулорічну американську книжку про богинь. Буквально богинь – міфічних володарок всякого-різного.

DSCN9472

У “Жінках з легенд та міфів” Енн Шен вирішила розповісти про п’ять десятків представниць різних пантеонів. У передмові вона пише про те, що “ще донедавна вся історія була здебільшого патріархальна, а це означає, що жіноче начало було притлумленне буденністю”. Авторка має на меті здути оцей флер буденності і розповісти, що божественні дівчата можуть все – правити, воювати, любити, мудрувати, рятувати, надихати, робити все самі, якщо хочуть і звертатися по допомогу, якщо того потребують. І хоча не всі “жіночі” міфі – це справді про емпауермент, Енн Шен добирає такі історії, що краще пасують до такої концепції. Кінець кінцем вона створила дуже яскраву книжку, а проте – з виразними особливостями.

Про структуру: 50 божественних історій з цієї книжки розподілені на 5 частин – “Творчість і прояв сили”, “Кохання”, “Сила”, “Захист”, “Відродження”. Розподіл цей дещо умовний (і радше підпорядкованій другому завданню цієї книжки, але про нього трохи згодом). Я б подумала, що Ісіда потрапить до “Відродження”, але вона – у “Коханні”, Афіна – в “Творчості” (заслужено, хто ж сперечатиметься), а не в “Захисті” – такого плану умовності. І подеколи авторка підсмикує ковдрочки міфів, щоб до загальної ідеї краще пасували. Іноді виходить, іноді ні.

DSCN9474

Про історії: у кожному розділі авторка вказує, з якої країни походить її героїня, коротко переповідає її основні міфологічні сюжети, час від часу зупиняється на особливостях культу чи культурного значення богинь. А ще у кожному розділі додає примітку, за яких обставин та за якою допомогою до цієї богині звертатися.

DSCN9486

Про особливості: розповісти про найрізноманітніших богинь та пов’язані з ними міфи – шляхетна мета. Але Енн Шен робить це в такий спосіб, що лишає по собі виразний “нью-ейджевий” присмак у роті. Інь та ян, відкрий в собі внутрішню богиню, пробуди творчі сили та близькість до божественного – отакого плану. Власне, письменниця ще у передмові звертається до читачів: “Сподіваюся, що, познайомившись із історіями, викладеними в нашій книжці, ти обереш для себе свою богиню-покровительку (або й кількох!)…”. Я просто не думала, що вона реалізує це настільки буквально: “Звертайся до Парваті, коли тобі бракує духовних сил та наполегливості в досягненні романтичної мети”. Якщо дивитися суто практично – тут справді можна знайти собі покровительку у більшості справ. Але… це все ж таки дуже дивно, особливо, зважаючи на вікову специфіку.

DSCN9484

Про вікові обмеження: от вони – одна з головних дивовиж цієї книжки. Українське видання має позначку “6+” і структурно воно наче відповідає цьому віку. Але є кілька “але”. Перше – ця книжка не аж так просто написана. Вірніше, одні розділи читаються, як казочки, але в інших через деякі формулювання треба продиратися і підключати давні знання. Склалося навіть враження, що в оригіналі текст міг бути… специфічним, і українську версію підредаговували під легше сприйняття. Але оригінал я не бачила, тож – хто його зна. Інший момент – оце покровительство. “Звертайся до Хатхор, коли тобі потрібно додати яскравості та блиску до своїх романтичних стосунків, а особливо, коли розпочинаєш нові”. Дівчатам-підліткам такі поради, либонь, за милу душу. Щодо шестирічок – я щось не впевнена. Третій момент – Енн Шен мінімально цензурує міфи. Вона нічого у барвах не переповідає, але якщо Аньє за легендою зґвалтували – авторка цього не приховуватиме.

DSCN9478

Про джерела: а ще до деяких статей-розділів виникають питання суто до змісту. Наприкінці авторка подає короткий список літератури. Він своєрідний, багато в чому підв’язаний, як не на “божественну жіночність”, так на магічні практики, тож я не ризикнула б вважати це за беззаперечно класний стартовий пакет для дитячого читання (от ще одна зернинка сумнівів в ґрунт упала). Плюс деякі розділи (наприклад, про Аньє) нагадують радше переказ статті з Вікіпедії. Плюс деякі розділи (принаймні там, де я могла це помітити, бо орієнтуюся в матеріалі) містять помилки – від дрібних неточностей і пересмикувань, щоб краще в рядок лягало, до новітніх відкриттів, а-ля зміни статі Дагдою.

DSCN9495

Про розмаїття: поверховість авторка компенсує розмаїттям. Так, тут багацько майже рідних грецьких богинь, але йдеться не тільки про них. Майже на рівних з ними конкурують індійські та давньоєгипетські жіночі божества, не пасуть задніх далекосхідні, нордичні та кельтські. Є трохи Африки, трохи Америки, трохи Полінезії. Ні, слов’янських богинь нема – може, й на краще. А за рахунок того, що авторка дійсно намагалася відтворити якомога розмаїтішу картину – книжка створює те саме враження, на яке, схоже, розраховувала. Вона доводить, що богинь було завжди багато і займалися вона усім, що тільки на гадку спаде – від покровительства малюкам і до війни та темного чаклунства.

DSCN9491

Про ілюстрації: а от вони прекрасні! Достатньо мультяшні, щоб добре працювати на аудиторію шанувальниць і шанувальників діснеївських принцес, картинки тут яскраві, а ще – продумані і деталізовані. М’яко зображена трилика Геката, Фрейя з її їздовими котами, старанно промальована так, щоб підкреслити могутність, але не відлякати найменших Пеле, осяйна Ошун – всі вони круті й прекрасні (але деякі трохи еротизовані). А ще серед цих богинь багато кирпатих – навіть в тих випадках, коли антропотип на це натякати не міг. Так, це особисте: маленьку мене такі портрети дуже б надихнули.

DSCN9480

А в цілому це  чудова за ідеєю, корисна за меседжем, блискучо зроблена з естетичної точки зору книжка, яка має трохи надто екзотичну концепцію і трохи надто вільно ставиться до першоджерел. Можливо, і дійсно вона більше підійде на “6+” для читання з батьками, які можуть відловити дрібні хиби і скерувати увагу дитини далі. А як перше знайомство та джерело натхнення – “Жінки з легенд і міфів” цілком годящий варіант. Тут же найцікавіше – не зупинятися, а шукати далі. І сама авторка до цього спонукає.

DSCN9489


Я вдячна видавництву Віват, яке запропонувало мені прочитати цю книжку для огляду.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s