Графічна пауза. Чарівна шаль та умоглядна Індія

Мій досвід коміксочитання поділяється на кілька умовних колекцій: супергероїка (здається, найменша), фентезі, містика, тревелоги, історично-травматичні, підлітково-ідентифікаційні тощо. Є в цьому щось трохи несподіване, але отак і є: графічні романи про підлітків-мігрантів, що шукають своє місце чи то в новому, чи то в старому світі, трапляються доволі часто. І за одним з таких я полювала мало не два роки.

DSCN9763

Ніді Чанані – доволі відома каліфорнійська художниця-коміксистка. Проте “Пашміна” – це її перший сольний графічний роман. І визначальними для нього є дві риси: автобіографічність та дебютність.

DSCN9773

Головна героїня “Пашміни” – каліфорнійська (я ж казала!) тінейджерка Пріянка, чия мама колись давно приїхала з Індії. Прі не любить, коли її називають на повне ім’я, коли її дражнять в школі, бо вдягається по-бідному,  та коли мама відмовляється ділитися секретами з минулого. Прі любить пиріжки-самоси, малювати комікси та дядька Джатина – маминого давнього друга, котрий грає в житті дівчинки батьківську роль. Але дядечкова дружина несподівано вагітніє і Пріянкине життя летить шкереберть.

DSCN9778

Хто її тепер любите, якщо дядько Джатин матиме свою власну маленьку дівчинку? Чому мама відмовляється розповідати про батька? Чому вона не пускає Прі до Індії? Це ж прекрасна країна, і Прі дуже сильно захоплюється її культурою!

Пашміна” – це типовий роман виховання, що оповідає про сучасну дитину із плинною ідентичністю. Прі – абсолютно звичайний американський підліток, але вона відчуває, що цього недостатньо. По-перше, вона все ж таки виділяється, по-друге, чого це мама позбавляє її частини культурного спадку! І взагалі – нічого й ніколи не розповідає! Ідентифікаційна криза заводить дівчину у глухий кут – вона робить негарно, але не впевнена, чи насправді це зробила. І з глибин мізераблів героїню витягує загадкова шаль-пашміна, яка відкриває для неї геть інакший світ.

DSCN9779

Найцікавіше художнє рішення “Пашміни” – зміна колористики. Звичайне життя Прі Ніді Чанані малює в стриманій сіруватій гамі. А той світ, куди дівчину переносить чарівна шаль – буяє барвами та зустрічає привітними аборигенами.

DSCN9782

Чарівні звірятка показують Прі фантастично прекрасну Індію, і дівчині вже несила терпіти. Вона вмовляє маму і летить навідати родичів у Калькутті. Чи треба казати, що реальність виявилася не настільки декоративною?

DSCN9792

В Індії Пріянка з’ясує кілька речей. По-перше, хто її батько (але краще б вона цього не знала). По-друге, що в омріяній країні чари шалі на неї вже не діють. А от на інших жінок – цілком. Тільки трохи інакше.

DSCN9794

По-третє, хто і навіщо колись зробив цю пашміну.

DSCN9795

І тут сюжет робить ще один колористичний поворот: вкладена новела зроблена трохи в іншій манері та в сепійних тонах.

DSCN9798

Історія, котра почалася з особистої кризи, швидко вичерпується. Пріянка дізнається про своє минуле, і це дозволяє дівчині примиритися з майбутнім. Привабливу умоглядну Індію заміщує реальна, а головними емансипаційними кроками для героїні стають примирення з матір’ю та добровільне розставання з випадковим подарунком долі. У чарівну пашміну авторка вкладає густо замішану ідею просування жіночої солідарності, але не встигає її розкрити – суто підліткова історія Прі перетягує ковдру на себе. У “Пашміні” взагалі багато спрощень та драматургічно передбачуваних рішень. Тут є дрібочка соціалки, трішки магічного реалізму, трохи більше сімейного психологізму, але всі вони допомагають розповісти доволі невибагливу історію, з якої могло вийти простеньке дитяче кіно. І навіть екзотизацією авторка не зловживає. У кінці навіть глосарій є.

DSCN9800

То що ж принесло цій “Пашміні” успіх і кілька номінацій на премії, зокрема Міфопоетичну? Щирість, гадаю, і сюжетна послідовність. Так, з цього матеріалу хотілося відчитати щось більше, але те, що він анонсує – текст гарантує. Замовляли підлітковий роман про не таку дівчинку? Розпишіться. Надто просто вийшло? А Арундаті Рой вам ніхто й не обіцяв.

Проте якщо до сторітелінгу лишається кілька дошкульних питань, до ілюстративної частини їх нема. Намальована “Пашміна” прегарно: нюанси, характери, наскрізні образи – все на місці і все працює чудово. Думаю, буду й надалі стежити за творчістю Ніді Чанані – раптом їй з хорошою сценаристкою пощастить?


Лайкнути пост гривнею на нові книжки можна за посиланням

DSCN9791

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s