Вікторіанський нуар з рогами та крильцями. Carnival Row

Анонси нових серіалів я зазвичай розподіляю на два стосики: “можна глянути”  та “можна й пережити”. Але іноді бувають і виключення. Похмурий квазіовікторіанський стімпанк. Політичний детектив. С соціалкою, жіночим питанням та проблемами ідентичності. З ельфами феями. Це що – все мені? У мене ж день народження пів року тому минув, невже таке буває?

maxresdefault

Більше за Carnival Row я цього року чекала тільки на екранізацію Good Omens. “Передвісники” принесли із собою дистильований захват. З “Карнавальним провулком” ситуація трохи інакша – інший жанр, принципово інша стилістика й інакший настрій. Хоча в цілому обидва ці амазонівські шоу мають спільний мотив – “Людяність, з чого вона складається і чого вона варта”.

Отже Carnival Row виявився всім тим, що нам обіцяв. Океанія завжди вою… Ні, не так. Люди вже давно зацікавилися далекими землями, населеними… скажімо так, не людьми. Тільки цікавість ця мала різний масштаб та практичне втілення. Близько семи років тому республіка Бург остаточно програла війну за віддалені колонії таємничому Пакту. Програли й програли, відступили й відступили. Але є одне але – війська Пакту очищують завойовані території від колишніх прибічників Бургу, і той накриває хвиля біженців. Отака у нас експозиція.

5yt46ox6k0k31

Сюжетоутворюючі герої серіалу – це фея-біженка Віньєтт, яка багато років була провідницею втікачів, але все одно мусить відпрацювати свій “переплив” до Бургу, та її колишній коханець Райкрофт Філострат – ветеран війни з бурзького боку, котрий нині працює в поліції і є одним з небагатьох представників влади, хто хоч трохи враховує інтереси вимушених мігрантів. Але окрім тих тут ще є багато людей та не-людей: аристократи і злидарі, політики і повії, бандити і багатії, священники і жриці, імпресаріо кобольдської трупи та моторошна провидиця – і з усіма ними не занудьгуєш.

Плюсів у серіалу багацько.

  • по-перше – це стилістика. Мене не складно купити вікторіанством, але воно тут дійсно хороше і непогано продумане. Вічно туманний і похмурий Бург в основі своїй, зрозуміло, має Лондон кінця ХІХ століття, але з виду нагадує якусь дивовижно зловісну версію Будапешта. Я маялася, маялася, а потім подивилася на ІМДб – і все стало на свої місця. Знімали в Празі та Берліні. Єп, щось таке середнє і вийшло – з поправкою на загальну непривітність світу. Carnival Row – чесно і послідовно неовікторіанський культурний продукт. Готичний сюжет, увага до соціального розшарування, емансипаційні мотиви, стилістика, стилістика, стилістика, технології, ключові соціальні мотиви, ставлення до тілесності, етикетні вимоги, типові й нетипові виклики. Тут сцена чаювання розповідає про героїв більше, аніж десь дві-серії. Тут є свій “Неблагий” Джек-Різник. Тут є стімпанк, а у цього стімпанку є паровий монорельс над вулицями міста (тут я ледь не розридалася). І все це таке… Ні, не яскраве, але доречно блискуче.

"Carnaval Row" Ep101 D22/38
Photo: Jan Thijs 2017

  • по-друге – урбан-фентезійна складова. Нарешті! Нарешті маємо послідовне урбан-фентезі, свідоме своїх жанрових переваг та обмежень – а це доволі дефіцитний товар. Дія майже всіх серій відбувається в Бурзі – і це дуже міський текст, основним мотивом якого є співжиття різних рас у неадаптованих до того співжиття умовах. Багаті квартали та практично нетрі живуть за різними законами, але спільне у них одне – чужинцям тут не місце. Фавн-нувориш може купити будинок в дорогому районі, але сусіди те не привітають – і стукати доведеться не в передні двері. Що гірший район – то більше в ньому біженців і ставляться до них відповідно. Колишній лікар працює м’ясником, ким би не були феї у попередньому житті – найбільше їм зрадіють у борделях, люди готові терпіти “брудні забобони” – нелюди мають свої релігії і продовжують їх практикувати – але між тимчасовим терпінням та толерацією є велика різниця. Зрештою, не всі біженці є хорошими, слухняними унтерменшами. Автори затіяли щонайменш дві багатообіцяючі сюжетні лінії: фейської банди, що тягне під себе не дуже чесні способи заробітку, та есхатологічно-терористичного релігійного культу (від котрого виразно попахує старим добрим лавкрафтіанством) – але поки що всерйоз жодну з них не розкрили. Очевидно, лишила на другий сезон, бо в першому переміг детектив.

MV5BYzI2ZjY1OWQtZmZjMy00ZDE2LTg5NGItZWM4M2NjMjBkMDI1XkEyXkFqcGdeQXVyODk4OTc3MTY@._V1_SY1000_SX1500_AL_

  • по-третє – оцей детектив. Тільки мене він всю дорогу цікавив не як розслідування (хоча там теж є свої сюжетні смаколики), а як дзеркало тамтешнього світу. Інспектор Файло – один з тих небагатьох людей, кому не байдуже, коли “якусь піксу” зарізали. По-справжньому поліція починає ворушитися, коли вбивають людей – і що вищий соціальний статус жертви, тим більше шансів, що справа хоч кудись зрушить. Але окрім генеральної сюжетної лінії розчулює, як з крихіток складаються історії другорядних персонажів. У тієї ж феї-співачки Ешлін, здається, жодної повновісної репліки нема, окрім передсмертного крику, – а історія є. І трагедія є. Взагалі дуже цікава персонажка вийшла, треба буде якось про неї в спойлер-фрі режимі поговорити. Плюс до всього детектив цей – ще й поліційний. Тож теми довіри напарникам, взаємодії з колегами та меж дозволеного/недозволеного представникам влади тут теж розглядаються.

MV5BYTRmNmNhZTEtOTZhMC00ZTU1LWJjMjgtMjlhYTJmZjUxYjcxXkEyXkFqcGdeQXVyMDM2NDM2MQ@@._V1_SY1000_SX1500_AL_

  • в-четверте – політика. Це дуже дивна і навіть екзотично-божевільна сюжетна лінія, але вона є і вона по-своєму прекрасна. Правда, щоб оцінити всю вогненну прєлєсть бурзьких політичних чвар, – в ідеалі треба мати хоча б приблизне уявлення про британський парламентаризм позаминулого століття, але воно й так непогано заходить. Плюс тутешнього канцлера (одночасно – спікер, прем’єр і голова фракції більшості) грає Джаред Гарріс, а Гарріса я після “Шетланда” та “Терору” люблю нестямно.

MV5BOGYwNmE1ODAtYzIyOS00M2M0LWI4OTMtNTdlY2JiYWQ4YjZkXkEyXkFqcGdeQXVyOTI3ODcyMjQ@._V1_SY1000_CR0,0,1501,1000_AL_

  • по-п’яте – увага до деталей. Подеколи творці явно намагалися “впихнути невпихуєме” – і є сюжетні лінії, з яких погано приховані нитки стирчать. Але є й багато дрібних штучок зроблених в горнилі чистої любові. Тутешній культ Мученика-повішеника та його моторошні прояви. Фейська провидиця, яка ворожить не на картах, а на нутрощах (гаруспік в урбан-фентезі! так, тут я знову розчулилася, але це радше на загальну атмосферу more-dark-more-realistic, мабуть, мусило працювати). А фейські крильця (і їхня роль у мммм сексуальних практиках)! Цікаві відголоски нелюдських культур та геополітики. Фейська одежинка – і на Батьківщині, і в Бурзі. Зрештою, тут навіть Північ показують правильно – принаймні, всі їдять і в шапочках. Я вже не кажу про те, що показати зиму так, щоб мені сподобалося – то треба мати талант! Плюс до всього тут ще є жменя шекспірівських алюзій, посилання на культуру ХІХ століття (і то не тільки високу) і, звісно, солідний пласт оприявлених сучасних проблем.

MV5BMDQ0YWMyZDgtY2E0NC00ZmUyLWI0MDItZGEyMjM2MGU0Y2JlXkEyXkFqcGdeQXVyOTI3ODcyMjQ@._V1_SY1000_CR0,0,1501,1000_AL_

  • а в-шосте – актори тут хороші. Переважно британські. Приємно було бачити Орландо Блума. Кара Дельвінь в роль феї вписалася, як рідна. В Індіри Варми та Ендрю Гоувера ролі дещо вторинні, але тут з-за Красунчика принца Чарлі такеее вилізло! І другий-третій план теж чудовий – чого тільки вартий містер Мілворті з його мандрівними артистами та священники з притулку.

Плюсів вже вагон, а що з мінусами? Одразу скажу – мені Carnival Row подобається практично беззастережно, але я цілком свідома, що саме в ньому може не зайти. Мене тільки кілька моментів бентежили:

  • темнувата картинка. Знаю, що стилістика, знаю, що інакше вікторіанський нуар не знімеш – але іноді було дуже складно роздивитися, що там взагалі в тій пітьмі відбувається.
  • людоцентричність. Я наївно вважала, що серіал про біженців з чарівних країв буде в першу чергу про біженців з чарівних країв. Ні. Він в першу чергу про людей і про те, як вони ставляться до невідомого: десь далеко, поряд із собою, в собі. Тим не менш потенціал серіал має солідний, а завершення першого сезону натякає, що далі буде цікаво. Але з тим завершенням теж є  проблемка – радикалізація настроїв добре підживляє емоції, але розрулити такий проміжний фінал буде непросто. Але за серію про війну та фейський Тірнанок я творцям дуже вдячна.

MV5BNmJlZTBjMTItN2U4Yy00ZTlmLWE5MWItNDA2OWYzMTk4NzJhXkEyXkFqcGdeQXVyMDM2NDM2MQ@@._V1_SY1000_SX1500_AL_

  • малувато жіночих сюжетних ліній. Нєнєнє, зрозумійте мене правильно – це я увімкнула режим “Балувана Галя”, бо значущих героїнь у Carnival Row не менше, аніж героїв, і дехто з них суттєво рухає загальний сюжет. Але самостійних сюжеток у цих героїнь або малувато, або вони відходять на другий план. Спочатку для мене найцікавішою сюжетною лінією була лінія Віньєтт, але вона виявилася радше орнаментом для лінії Файло. Повноцінно свої лінії відпрацювало політичне жіноцтво (але в них менше ефірного часу) та снобка Імоджин, яку бідність змусила до кооперації з рогатим сусідом. Імоджин загалом як характер розкрилася найкраще. Просто там на тлі було стільки прекрасного, що так і не розкрили! Звідки взялися всі ті феї, які працюють в борделі (і чому вони працюють саме в борделі – окрім того, що “з цього можна зробити кілька яскравих сцен”)? Як нарвана Далія очолила “воронячу” банду? Звідки взялася стара провидиця? Як працює інститут релігійних правительок-мім у фейському суспільстві? Як живеться “правильним” біженкам, готовим грати за людськими правилами? Зрештою і про Ешлін хотілося б дізнатися більше – а ще послухати альбом з її піснями. Сподіваюся, що дещо залишили таки на другий сезон. Там буде, про що поговорити.

І на що подивитися. Не в останню чергу все – дуже красиве. А ще щемке, сумне і по-хорошому бентежне. Ех, мало мені було восьми серій, мені треба ще!


Лайкнути пост гривнею на нові книжки можна за посиланням

1860714_original

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s