Після скону. Grave Witch

З розважальною літературою є така цікава штука – дуже часто замість того, щоб власне розважати, вона бісить. І фабульність надто фабульна, і герої надто передбачувані, і жодного оригінального колориту, і жарти наче з методички “Двадцять п’ять влучних фраз для іронічної героїні” списані, а “зате читається легко” – це не той аргумент, що рятує будь-який текст. Тож коли я раптом знаходжу релакс-чтиво, задля якого не треба прокачувати дзен, то тішуся тому неймовірно. Про одне таке сьогодні розкажу.

7823038

Насправді взятися за цикл книжок Калайни Прайс про пригоди юної некромантки я збиралася, ще коли тільки-но зареєструвалася на ГудРідз і придивлялася до тамтешнього рекомендаційного движка. Grave Witch – була номером 16 у моєму тамтешньому списку “Хочу прочитати”, але руки дійшли тільки оце зараз – після того, як я капітально передознулася підлітковим фентезі та страшенно захотіла почитати щось легеньке, але про дорослих людей.

Чого я очікувала від книжки: пригоди, романтика з легкою еротикою, небісюча героїня. Що я отримала від книжки: усе це плюс детективний сюжет, ельфи (мій улюблений кінк!), елементи альтернативної історії, виробничий роман та доволі цікава магічна система. А тепер про все потроху, але трохи в іншому порядку:

  • альтернативна історія: світ “Могильної відьми” – це фактично наш, але з одним маленьким припущенням: якоїсь чудової миті (а точніше – за сімдесят років до початку основної дії) фейрі набридло те, що люди захопилися науково-технічним прогресом і дедалі менше вірять в надприродне. Нема віри – нема не тільки магії, а й шансів на виживання для чарівних створінь. Тож, умовно кажучи, ельфи зробили масштабний камінаут – не просто повідомили людям, що вони з відьмами існують, а й створили в нашій реальності свого роду “кишені” Чарокраю. На момент розвитку основного сюжету одна з таких кишень – Некрос-Сіті не тільки є одним з головних магічних осередків в США, а вже й давненько стала ще одним штатом. Соціальна напруга, партія “Люди – перш за все”, складні політичні розклади included.
  • детектив та пригоди: у Некрос-Сіті трохи неспокійно – вплив магії на суспільне життя поширюється (зокрема тепер свідками у суді можуть виступати тіні жертв), але життя від того чомусь стрімко не кращає. А тут як на зло на місцеву поліцію злива неприємностей пролилася: по-перше, хтось почав вбивати молодих жінок – і то в доволі дивний з магічної точки зору спосіб, по-друге, пропалий безвісті губернатор також виявився трішки мертвим, і не виключено, що до його загибелі мають стосунки богомєрзкі ельфи. А оскільки править в Некрос-Сіті радикально-людьска партія – богомєрзкім ельфам і дотичним відьмам солодко точно не буде. І з усім цим має розбиратися Алекс Кросс – позаштатна консультантка поліції з неживих питань.
  • героїня: Алекс – доволі стандартна для урбан-фентезі (а вірніше того, що в американській літературі звуть paranormal romance) екшен-героїня – бігаємо більше, ніж думаємо, вляпуємося в усі доступні неприємності, закохуємося в категорично не тих чоловіків, а між всіма цими справами намагаємося пропрацювати психологічні травми дитинства. При цьому вона цілком симпатична, не дурна, доволі реалістично налаштована, а ще її рідкісний магічний талант має суттєві обмеження. Не думаю, що Калайна Прайс прямо-таки превентивно захищалася від звинувачень в тому, що написала Мері-Сью, але в неї яскраво виходить описати безпорадність людини, в якої ефект магічної віддачі – це тимчасова сліпота. І оці моменти моє співчуття купили навіть без знижок. Але тут загалом за магією спостерігати цікаво.
  • магія: говорити про функціонування магії в цьому світі після першої книжки зарано, бо здібності могильних відьом – штука нетипова й дещо нестандартна за механізмами використання. У будь-якому разі, чарівне в цьому романі стоїть на трьох китах: відьми – не люди, а окремий вид чарівних створінь; магія – це робота з енергетичними сутностями не тільки напряму, але й через інструменти – від заклять до амулетів; магія – це складна система, зав’язана на численні обмеження. І, так, спостерігати за обмеженнями дуже цікаво. Не тільки, коли героїні доводиться ретельно розраховувати сили, що відходняк не схопити, а й у побутових дрібничках – аж до того, які амулети і за яких обставин можна використовувати, а що вже не вписується ані в правила гарного тону, ані в приписи законодавців.
  • виробничий роман: рецепти рятування світу варто пошукати деінде, тут у головної героїні малий бізнес ледь-ледь животіє. Єп, я серйозно. У “Могильній відьмі” дуже багато уваги приділяється тому, як тяжко жити в США, якщо в тебе нема грошей на страховку, як балансувати між допомогою друзів та відвертим нахабством, як прогодувати дуже маленького собаку і на залишок грошей себе, але головне – як тримати на плаву маленьку агенцію, яка влаштовує сеанси спілкування з вашими дорогими небіжчиками (але щиро кажучи, “Язики для мертвих” – такий собі неймінг), де шукати клієнтів, як їх розводити на бабки переконувати в потрібності твоїх послуг і чи треба погоджуватися працювати на уряд, коли діло пахне керосином, але гроші ж бюджетні і стабільні! А це ж тільки організаційні питання. Є ще багато цікавих моментів, які стосуються організації магічної праці (керамічний ритуальний кинджал рулить, бо на нього металодетектори не реагують) і взагалі – функціонування магії в суспільстві.
  • романтика – вона тут є. І навіть традиційний любовний трикутник намітився. Але поки що не бісить. Хоча одна з його сторін – це трохи ой.
  • ельфи. Мої солоденькі! Ельфи тут цілком собі фейрі-фейрі…. такі… Якщо ви читали “Сон літньої ночі” – тільки не той, що Шекспірів, а той, що Ніла Ґеймана (ключові слова “Сендмен“, “Країна снів“) – от приблизно такі тут фейрі. Чарівні. Малолюдські. Незбагненні. Жорстокі. Збоченно прекрасні. Люблю таких.

А в цілому… а в цілому це було аж на диво приємне читання. Сюжет простенький, але його тримають на плаву нюанси поведінки персонажів та справді цікавий світ, про який хочеться дізнатися більше. І одразу після першої книжки закортіло читати наступну – а таке в мене зрідка бува. Поки що стримуюся, зате знаю, що робитиму на свята.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s