Goodreads Choice Award-2019: переможці і мої книжки-фаворитки (все не аж так сумно)

Днями користувачі ГудРудз остаточно визначилися, які цьогорічні книжки вони вважають кращими. Там все стабільно: є гіганти, для яких не існує конкурентів, є модні теми й персони, є фантастично ефективні фендоми, а є й сюрпризи і навіть невеличкі несподіванки. А ще мої книжки-фаворитки виступили… ну, ще трішки, і можна буде казати “Непогано”. Ксеню, вітаю, ти майже в тренді! От тільки геть не там, де очікувала. Попліткуємо про це коротенько?

grfinal

Номінація “Художня література“: оцей пункт меню з самого початку виглядав як “Без варіантів, розходимося”. Проти “Заповітів” Маргарет Етвуд, схоже, шансів не було ні в кого. Майже сто тисяч голосів. У другого місця – дуже модних “Нормальних людей” Саллі Руні – тих тисяч тільки сорок. “Отаке” (с). Треба перевірити, чи вже було таке, щоб у користувацькому рейтингу з таким гучним залпом вистрелила букерівська книжка.

Номінація “Детективи/трилери“: а тут вже набагато цікавіше. На перше місце доволі впевнено (з другим розрив більш як в шістнадцять тисяч голосів) вийшла “Мовчазна пацієнтка“. Книжка вже давненько вийшла українською, привітаємо Віват з гарною чуйкою! Моя фаворитка – трилеро-драма про складний обов’язок старшої сестри розгрібати наслідки вбивчих дій молодшої – на другому місці. З цікавинок: схоже, детективи – цей той жанржанр, де британські книжки цілком впевнено почуваються на американську ринку. А ще на четвертому місці нова книжка тієї самої Джейн Гарпер, що в нас її видає Нора-Друк (а на третьому – Рут Веа, але Наш Формат, схоже, на неї забив).

Номінація “Історичні романи“: от скажіть, ви теж чекали, що переможе “Місто дівчат“? А ні, тільки четверте місце. Перемогла всіх з великим відривом дуже популярна “Дейзі Джонс” зі своєю “Шісткою”. Слідом за нею Колсон Вайтгед та Кейт Квінн, а, скажімо, новий роман Діани Сеттерфілд аж на сьомому місці опинився.

Номінація “Фентезі“: і тут я другий рік поспіль сильно дивуюся. Хоча може й не треба. Новий Аберкромбі? Ні, не чули – передостаннє місце. Цеглиняка Мартіна про історію Таргарієнів? Молодець дядько, бери бронзу. На першому місці – перший роман Лі Бардуго, що офіційно вважається “дорослим”. Здається, щось я в цьому світі пропустила. На другому, між тим, нова книжка Ерін Моргенштерн. Оці обидві вже анонсував Віват.

Номінація “Любовні романи“: я була зробила ставку на Гелен Хвон (і книжку прочитала, чому ні), що перемогла минулого року. Але в одну ріку двічі не ввійдеш. Цього року на першій сходинці опинилася романтична історія про кохання між сином американського президента та британським принцом – Red, White & Royal Blue.

Номінація “Фантастика“: найфантастичніший результат цього року показав Блейк Крауч з “Рекурсією” – книжкою про мінливість пам’яті і крихкість минулого.

Номінація “Горор“: ага, тут знову “Розходимося”. Все, як завжди – хай живе король! Тільки цього разу це “Інститут“. На другому місці нова книжка Стівена Чбоскі. Але розрив величезний.

Номінація “Гумор“: у цій номінації люблять вшанувати зірок комедії. Цього року теж так зробили – на першому місці автобіографічна книжка Елі Вонг.

Номінація “Нонфікшен“: боротьба була запеклою, розрив між першими двома місцями – менше двох тисяч голосів. З першої сходинки Рейчел Голліс розповідає, як живеться (і як треба виживати) жінкам в цьому непростому світі.

Номінація “Мемуари та автобіографії“: це одна з номінацій, де я традиційно погано орієнтуюся і майже кожного разу дивуюся. Енівей, цього разу перемогла автобіографія зіркового перукаря Джонатана Ван Несса.

Номінація “Історичні розвідки та біографії“: зненацька на першому місці опинилася книжка, за яку і я вболівала – розвідка про життя п’яти жертв Джека-Різника. На другій сходинці – Адам Хіггінботтам з книжкою про Чорнобиль.

Номінація “Науки та технології“: і знову я влучно повболівала. А герць був презатятий – розрив склав менше тисячі голосів. Перемогла та сама книжка Кейтлін Доуті з відповідями на химерні питання про те, що відбувається з людьми після смерті. Вірніше, з нашими тілами.

Номінація “Кулінарія“: чергова книжка рецептів від чергового телекухара. Перемогу святкує Антоні Поровські.

Номінація “Комікси та графічні романи“: три роки поспіль врожай тут збирала Сара Андерсен, але цього року вона нової книжки не випускала. І на першій сходинці опинилося спільне творіння Рейнбоу Ровелл та зіркової коміксистки Фейт Ерін Гікс. Оцих “Газбузоголових” точно читатиму. Улюблена “Монстриця” глибоко в кінці списку. З цікавинок: третє місце за коміксовою версією “Оповіді служниці“, на четвертому – графічні мемуари про життя інтернованих американських японців під час Другої світової (вже купила книжку, скоро розкажу), на п’ятому – короткі комікси про книголюбські будні.

Номінація “Поезія“: поетична номінація – це мій персональний космос, але навіть я знаю це ім’я. З крихітним – двісті голосів – розривом перемогла відома авторка “проблемних” підліткових романів Лорі Галс Андерсон. Назва збірки “Кричи” не тільки відсилає до її, мабуть, найвідомішого роману, але й натякає, що проблемність нікуди не поділася.

Номінація “Дебютант на ГудРідз“: дебют собі забрала Кейсі МакКвістон – авторка отого роману про президентеня та принца.

Номінація “Янґ-адалт“: хворі підлітки? Є екранізація? Без варіантів. На першому місці – “За п’ять кроків до кохання“. Українська версія вже є.

Номінація “Фентезійно-фантастичний янґ-адалт“: здається, цього року Сара Маас не видала нічого нового, а фендом Кассандри Клер трохи розгубив спритність. І перемогла Голлі Блек з другою книжкою з трилогії про “Повітряний народець“. Нічого така книжка, я за неї й голосувала.

Номінація “Дитяча література“: так. Так. Категорія “Смерть букмекерам” не підвела. Знову, знову, знову (власне, в-дев’яте) перемагає Рік Ріордан. Але йому вже починають наступати на п’яти. От, Вікторія Шваб, наприклад.

Номінація “Книжка в картинках“: а тут перемогла ілюстрована збірка пісеньок з класичного телешоу.

“Отаке”. Не так вже й погано, але могло би бути й краще.

А, і традиційна статистика: з 20 номінації у 13 перемогли книжки, написані жінками. Трохи гірший результат, ніж минулого року. Але цікаво, що цьогоріч “чоловічою” виявилася кулінарна номінація, а жінки забрали майже весь нонфікшен, що нечасто бува.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s