Ну здрастуйте нарешті довгоочікувані результати читацького голосування! Очевидні, не дуже, повні сюрпризів й трохи приємних несподіванок. Зараз швиденько глянемо на всіх.
Номінація “Художня література“: ох ніфіга собі перегони! В красному письменстві доволі несподівано переміг британець Метт Гейґ зі своєю The Midnight Library – романом про… спрощено кажучи, бібліотеку доль – вмістилище можливих варіацій людських життів. В моїй інстастрічці цю книжку читають дуже активно і ще активніше хвалять, але я не очікувала побачити її в переможницях. І на те є цілком вагомі підстави. Бо ж від другого місця “Опівнічна бібліотека” відірвалася всього лише на п’ять голосів. Серйозно, на п’ять! Трішечки недотягнули Anxious People Бакмана. На третьому місці – “Американський бруд“. Гадаю, це той випадок, коли українською ми побачимо всю переможну трійцю: Каммінс вже є, Бакмана анонсували та й Гейґа українською доволі активно видають (правда, більше його дитячі книжки) – тож, думаю, і на цю хтось-таки права купить. “Моя темна Ванесса“, за яку голосувала я, на п’ятому місці. Як на дебют – цілком непогано.
Номінація “Детективи/трилери“: і ще одна перемога в скарбничку Британії. На першому місці (з відривом від другого більш як в половину голосів) опинився The Guest List Люсі Фоулі – герметичний детективо-трилер про весілля, яке вирішили влаштувати на віддаленому острівці, а далі все пішло, як то завше в герметичних детективах буває. Ця книжка пройшла повз мої радари, треба буде до неї уважніше придивитися. А моя фаворитка “Бентежна кров” навіть до десятки не потрапила.
Номінація “Історичні романи“: а тут з величезною перевагою (десь так втричі) перемогла сімейна сага про “глибокий Південь” та долі сестер-близнючок – The Vanishing Half Бріт Беннетт. Враховуючи, що цю номінацію наші видавці дуже люблять, думаю, є шанси побачити українською. На другому місці опинилася книжка, яку я ніяк не прочитаю, хоча давно купила – The Jane Austen Society. Інші мої симпатії в глибокому прольоті. Включно з Гіларі Мантел.
Номінація “Фентезі“: ой яка несподіванка! Насправді ні. Цього року Сара Маас видала свій перший “дорослий” роман і… І ви знаєте, а не настільки без варіантів, як мені спочатку здавалося. Тобто, звичайно ж, House of Earth and Blood переміг, хто б сумнівавсі. Але розрив з другим місцем – менше двох тисяч голосів. І це друге місце – The Invisible Life of Addie LaRue Вікторії Шваб. Книжка про триста років життя Аделін ЛяРу, що вийшла тільки восени, суне вперед з впевненістю танка. Гоу-гоу, Адді! Інші мої фаворитки почуваються значно гірше.
Номінація “Любовні романи“: а отут цікаво вийшло. Із солідним результатом на перше місце потрапив From Blood and Ash Дженніфер Арментраут. Чому цікаво? Ну, бо поміж “традиційних” любовних романів раптом переміг виразно фентезійний. Причому видавці в анотації обіцяють не просто “паранормал-романс”, а прямо таки даркуху. Внєзапно!
Номінація “Фантастика“: у фантастиці все доволі очікувано. Крістофер Паоліні повернувся – і не з “Ерагоном“, Крістофер Паоліні (тобто To Sleep in a Sea of Stars) зібрав усі вершки.
Номінація “Горор“: а в цій номінації в мене стільки симпатій було, що серце розривалося. І – ура! Перемогла саме та книжка, яку я найбільше підтримувала. Віва “Мексиканська готика“! Вправа зі стилю Сильвії Морено-Ґарсія майже на сорок тисяч голосів обігнала If It Bleeds Стівена Кінга. І чого я на цю готичну готичку й досі відгук не написала?
Номінація “Гумор“: цього разу в номінації перемогли не “кумедні” мемуари котроїсь знаменитості, а мінікомікси Нейтана Пайла про ніжно-блакитненьких інопланетян – Strange Planet.
Номінація “Нонфікшен“: з огляду на те, що за рік був цей 2020-й, результат доволі очікуваний. На першому місці Stamped: Racism, Antiracism, and You – огляд чотирьох сотень років проявів расизму в США.
Номінація “Мемуари та автобіографії“: нє, ну це навіть неспортивно! Ясна річ, на першому місці A Promised Land Барака Обами. Тут можна було б забіг навіть не проводити.
Номінація “Історичні розвідки та біографії“: Ізабель Вілкерсон написала популярну роботу про… кастову складову суспільного устрою в США. У Caste: The Origins of Our Discontents вона аналізує те, як протягом тривалого часу працюють негласні ієрархічні системи і як непросто насправді вийти за їхні межі.
Номінація “Науки та технології“: мімімі! У цій не дуже популярній серед користувачів номінації цьогоріч перемогла жива легенда – Девід Аттенборо. В A Life on Our Planet відомий журналіст-натураліст розповідає про своє життя, а головно про те, як за це його майже столітнє життя змінилася наша планета.
Номінація “Кулінарія“: що може перемогти в 2020-му поміж кулінарних книжок? Мабуть, щось таке, де в назві буде чарівне слово комфорт/втіха. Власне, так і сталося – Modern Comfort Food: A Barefoot Contessa Cookbook Іни Ґартен з невеличким відривом обігнала нову книжку “пекельного” шефа Ґордона Рамзі.
Номінація “Комікси та графічні романи“: у цій номінації переконливо переміг черговий (третій загалом) том Heartstopper Еліс Озман – історія зародження романтичних стосунків між хлопцями. “Ікла” Сари Андерсен, за які я так вболівала – на другому місці.
Номінація “Поезія“: ще один успіх книжки, за яку голосувала і я також. Серед поезії перемогла збірка Марґарет Етвуд. Я якраз дочитую Dearly і вже спокійніше до неї ставлюся, аніж після прочитання кількох перших віршів, але це справді цікава збірка, і за Етвуд дуже втішно.
Номінація “Дебютант на ГудРідз“: і знову “Ванесса” пролетіла! Поміж дебютних романів авторів, зареєстрованих на платформі, переміг Such a Fun Age Кайлі Рід – роман про чорну няню, яку звинуватили у викраденні свого білого вихованця. Довгий список цьогорічного Букера між усім іншим.
Номінація “Янґ-адалт“: і ще один результат, на який я чекала, але сама голосувати не стала. Перемогла Елізабет Асеведо з віршованим романом Clap When You Land. Результат прогнозований, але я не полишаю думки, що тут якість власне віршів шикарній фабулі на користь не пішла. З іншого боку, сучасні підлітки активно читають віршовані романи! Всьо-всьо, я поповзла в туман, це вже саме по собі величезне досягнення й прорив у жанрі.
Номінація “Фентезійно-фантастичний янґ-адалт“: вітаємо Голлі Блек! Заключна частина пригод людської дівчини Джуд поміж ельфів – “Королева порожнечі” – обігнала приквел до “Голодних ігор“.
Номінація “Дитяча література“: шо, знов? Так, знов. У цій номінації царює Рік Ріордан і він позицій не здає. Чергову перемогу йому принесла The Tower of Nero.
Номінація “Книжка в картинках“: ні, книжка про коронавірус не перемогла. Перемогла Antiracist Baby Ібрама Кенді – книжечка про відстоювання соціальної справедливості для найменшеньких читачів.
Отак-от. Трохи дивно, трохи бентежно, трохи занадто прогнозовано, але загалом цікаво. Не такий вже й поганий книжковий рік вийшов, хоча здавалося б.
А! І моя улюблена статистика.
Вісім з переможних книжок написали чоловіки, дванадцять – жінки. От в цьому сенсі бували й кращі роки.
Усі результати можна подивитися тут.
Дякую за огляд! Тепер чекаємо на переклади 🙂
ПодобаєтьсяПодобається
Завжди рада поділитися цікавим 🙂 Трохи з номінантів (шкода, не переможців) маємо, дещо з’явиться найближчим часом, щось (натякають колеги) вже в роботі
ПодобаєтьсяПодобається